Kek Tarifleri

İsviçre Rulo Keki Tarifi

MALZEMELER

 • 5 yumurta
 • 1 gr tuz
 • 130 gr şeker
 • 90 gr un
 • 2 gr kabartma tozu
 • 50 gr süt
 • 50 gr bitkisel sıvı yağ
 • Arası için; Reçel ya da bal

YAPILIŞI

 1. Kekin tam kıvamında ve pürüzsüz bir dokuda olması için tarifteki malzemelerin ölçülerini gram olarak belirttik, birebir uymalısınız. Bardak karşılığı ile ölçüp yaparsanız kıvamı tam tutmayacaktır.
 2. Kek hamuru ile başlayalım. Öncelikle bir kaba yumurtaların sarısını ve beyazını ayırın. Sarılarının üzerine bir çimdik tuzu ekleyip bir iki kez karıştırın.
 3. Daha sonra içine 50 gr şekeri ekleyin ve köpürtüp hacmi artana kadar mikserle çırpın. Bu aşamayı çok iyi yapmanız gerekiyor, aksi taktirde kekin o pürüzsüz dokusuna ulaşamayız.
 4. Başka bir kaba aldığınız yumurta aklarını da mikserle köpük köpük olana dek en az 3-4 dakika çırpın.
 5. Daha sonra içine kalan 70 gram şekeri azar azar en az 3 parçada ekleyerek çırpma işlemine devam edin. Kabı ters çevirdiğinizde köpük karışım düşmüyorsa kıvamı olmuş demektir.
 6. Daha sonra köpük kıvamına getirdiğimiz iki ayrı kaptaki karışımları birleştirme işlemine geçeceğiz. Yumurta aklarının üzerine sarılarının olduğu karışımı boşaltıp spatula ile alttan üste doğru köpükleri söndürmeden yavaşça karıştırmamız gerekiyor.
 7. Bu aşamada mikser kullanır ya da hızlı bir karıştırma işlemi gerçekleştirirseniz kekinizin dokusu istediğimiz kıvamda olmayacaktır.
 8. Karışımın içine unu ve kabartma tozunu eleyerek yine spatula yardımı ile karışmasını sağlayın.
 9. Başka bir kaba sütü ve yağı ekleyin. Hazırladığınız kek karışımından çok az bir miktar süt-yağ karışımına ilave edin. Dikkatli bir şekilde karıştırarak homojen bir kıvam olmasını sağlayın.
 10. Kalan kek hamurunu da bu karışıma ilave ederek birleştirin ve nazikçe karıştırın. Hazır olan karışımı, yağlı kağıt serdiğiniz dikdörtgen bir fırın tepsisine boşaltın.
 11. Hamurun tepsinin her yerine eşit dağılmasını sağlayın ve üzerini bir spatula yardımı ile düzleyin. İçinde kabarcıklar oluşmaması için tepsiyi bir iki kere tezgaha vurun.
 12. Önceden ısıtılmış 170 derece fırında 30 dakika pişirin. Pişen keki fırından çıkardıktan sonra kalıptan da rahat bir şekilde çıkarabilmek için bir iki kere tezgaha vurun. Kolaylıkla çıkan keki tepsiden alıp başka bir yağlı kağıdın üzerine koyun.
 13. Kekin iki uzun kenarının düz olması için 1 parmak kadar kesin. Kısa kenarlarının bir ucunu çapraz (dışta kalacak uç), diğer ucunu ise 3 mm derinliğinde aralarına 1’er parmak genişlik olacak şekilde 3 kere derin kesin, tam kesmeyin.(içte kalacak uç) Bu işlem rulo yaparken kırılmamasını sağlayacak.
 14. Daha sonra kekin üzerine reçel ya da isteğinize göre bal sürerek iç kısım için kestiğimiz uçtan başlayarak yağlı kağıt yardımıyla rulo sarmaya başlayın.
 15. Rulo şekline geldiğinde yağlı kağıdı çıkarmadan ucunu bant ile tutturup bu şekilde buzdolabında yaklaşık 1 saat dinlendirin.
 16. Dinlendirdiğiniz rulo kekin yağlı kağıdını dikkatlice çıkarıp dilimleyerek servis yapabilirsiniz.
 17. Afiyet olsun!

Tarif için Cooking See Youtube kanalına teşekkür ederiz.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*