Kışlık Tarifler

Kışlık Pişirmeden Çiğ Menemen Konservesi Tarifi

MALZEMELER

  • 5 kg sırık domates
  • 750 gr biber
  • Tuz
  • Zeytinyağı

YAPILIŞI

1- Domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğrayarak suyunun süzülmesi için bir süzgecin içine alalım.

2- Biberlerimizin çekirdeklerini çıkartıp küçük küçük doğrayalım.

3- Kavanozlarımızı bulaşık makinesinde deterjansız sıcak su ile yıkayalım. Ve fırında ızgaraya ters çevirerek 120 derecede 15 dakika ısıtalım. Fırından çıkardığımız kavanozların oda sıcaklığına gelmesini bekleyelim.

4- Oda sıcaklığına gelen kavanozların içine yarısına gelecek kadar biber dolduralım. Daha sonra kalan yarısına domateslerimizden dolduralım ve elimizle iyice bastıralım, çıkan suyunu süzelim.

5- Ardından kavanozların üzerlerine yarımşar tatlı kaşığı tuz ve biber yemek kaşığı zeytinyağı gezdirelim.

6- Kapaklamaya geçmeden önce peçete ile bütün kavanozların ağız kısmını temizleyelim-kurulayalım. Daha sonra kullanılmamış kapaklarla kavanozlarımızı kapatalım.

7- Büyük bir tencerenin içine kavanozların kırılmaması için küçük bir mutfak bezi yerleştirelim. Kavanozları tencereye yerleştirelim ve üzerlerini bir parmak geçecek kadar su ile dolduralım.

8- Su kaynamaya başladıktan sonra 30-35 dakika kadar kaynatmaya devam edelim. Kaynattıktan sonra tencerenin kapağını kapatıp oda sıcaklığına gelmesini bekleyelim.

9- Soğuduktan sonra kavanozları tencereden çıkaralım ve kurulayalım. Ardından üzerlerini ışık görmeyecek şekilde örtüp bir gün bekletelim. Beklettikten sonra karanlık ve serin bir yerde muhafaza edelim.

10- Afiyet olsun!

11- Tarifimizi beğendiyseniz ve daha fazla bu tarz tarifleri görmek istiyorsanız beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın.

Tarif için lezzetnesli Youtube kanalına teşekkür ederiz.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*